Sitemizden Yararlanmak İçin Üye Olunuz !!!İşletim Sistemleri [Genel Bilgi] B-261910-üye_ol
Pozitif Seyir
Sitemizden Yararlanmak İçin Üye Olunuz !!!İşletim Sistemleri [Genel Bilgi] B-261910-üye_ol
Pozitif Seyir
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

AnasayfaİletişimLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap

İşletim Sistemleri [Genel Bilgi]

YazarMesaj
Shanp1e.
™Pozitif Seyir™
™Pozitif Seyir™
Shanp1e.

İşletim Sistemleri [Genel Bilgi] Shanex10
Uyarı Seviyesi : Banlandı
İşletim Sistemleri [Genel Bilgi] Shanex11
<b>Mesaj Sayısı</b> Mesaj Sayısı : 171
<b>Nerden</b> Nerden : Bursa
<b>Yaş</b> Yaş : 31
Ruh Halim : Artiz
Tuttuğu Takım : Türkiye
İşletim Sistemleri [Genel Bilgi] Shanex12

İşletim Sistemleri [Genel Bilgi] Empty
MesajKonu: İşletim Sistemleri [Genel Bilgi]   İşletim Sistemleri [Genel Bilgi] I_icon_minitimePerş. Ağus. 12, 2010 6:32 pm

İşletim sistemi, bilgisayar donanımının doğrudan denetimi ve yönetiminden, temel sistem işlemlerinden ve uygulama yazılımlarını çalıştırmaktan sorumlu olan sistem yazılımıdır.

İşletim sistemi, bütün diğer yazılımların belleğe, girdi/çıktı aygıtlarına ve kütük sistemine erişimini sağlar. Birden çok yazılım aynı anda çalışıyorsa, işletim sistemi her yazılıma yeterli sistem kaynağını ayırmaktan ve birbirleri ile çakışmamalarını sağlamaktan da sorumludur.

2005 yılı itibari ile, en yaygın olarak kullanılan işletim sistemleri iki ana grupta toplanabilir: Microsoft Windows grubu ve UNIX benzeri işletim sistemlerini içeren grup (Linux, Mac OS vb.)

UNIX, akademik çevrelerde ve sunucu olarak kullanılmaktayken, Windows ise evde ve ofislerde masaüstünde tercih edilmektedir. Masaüstü bilgisayarlarında Windows, diğer işletim sistemlerinden çok daha yaygın olarak kullanılmaktadır ve çeşitli araştırmalar Windows'un masaüstünde pazar payının %90 ile %98 arasında olduğunu göstermektedir. [kaynak belirtilmeli] Linux, sunucularda yaygın olarak kullanılmaktayken, evlere ve ofis masaüstlerine de yavaş yavaş girmektedir. UNIX'in ana kısımlarından yararlanan Mac OS ve onun öncülleri ise daha çok masaüstü yayıncılıkta kullanılmaktadır.

Anabilgisayarlar ve gömülü sistemler ise çoğu Windows ve UNIX'le doğrudan bağlantısı olmayan pek çok değişik işletim sistemi kullanmaktadır.

İşletim Sistemleri [Genel Bilgi]
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» BOĞULMANIN GENEL NEDENLERİ
» Bilgi Yarışması Kodu
» Genel Forum Kuralları
» Google'da bilgi nasıl aranır?
» BoyabatburaK Genel İçeriğin Tek Adresi