Sitemizden Yararlanmak İçin Üye Olunuz !!!
Pozitif Seyir 
AnasayfaİletişimTakvimSSSAramaÜye ListesiKullanıcı GruplarıKayıt OlGiriş yap

Paylaş | 
 

 Bilgisayarınız Çok mu Isınıyor Çözüm Yöntemleri [Güncel 15.08.2010]

Aşağa gitmek 
YazarMesaj
Shanp1e.
™Pozitif Seyir™
™Pozitif Seyir™
avatar


Uyarı Seviyesi : Uyarı Yok

Kayıt tarihi : 12/08/10

<b>Mesaj Sayısı</b> Mesaj Sayısı : 217

<b>Nerden</b> Nerden : Bursa

<b>Yaş</b> Yaş : 26

Cinsiyet : Erkek
Ruh Halim : Artiz

Tuttuğu Takım : FenerBahçeliMesajKonu: Bilgisayarınız Çok mu Isınıyor Çözüm Yöntemleri [Güncel 15.08.2010]   Cuma Ağus. 13, 2010 1:51 pm

En Başta Speccy Adlı Programı Yüklüyoruz Rahatça Değerlerimizi Ölçebilmek için

[Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]

Overlock


Overclock Türkçede tam karşılığını birebir bulunmasa da en uygun “hız aşımı-hız aşırtma” gibi terimlerle ifade edilmektedir. Biz kısaca overclock’a işlemci (CPU), RAM (Bellek), Ekran Kartı gibi donanımların normal çalışma frekansının daha üstünde bir frekans’ta çalışmaya zorlamak diyebiliriz.

Overclock donanımınızın daha fazla güç harcamasına ve ısınmasına neden olur. Buda donanımınızın ömrünün kısalmasına neden olur. Tabi işin birde başka bir boyutu var donanımınızı kaç yılda bir yenilediğinizi bir düşünün ya da bir bilgisayarı en fazla kaç yıl kullandığınızı bir düşünecek olursanız overclock ile sisteminizi hızlandırmanız sizin için büyük bir avantaj sağlayacaktır.

Birçok anakart üreticisi BIOS bilgisi olmadan işlemcinizi overclock edebileceğiniz Windows-araçları sunuyor. Windows XP veya Vista artık stabil işletim sistemleri olarak geçerli olsalar da mavi ekran yada sisteminizin tıkanması halinde tüm yaptığınız değişiklikleri yok etmesi mümkündür. Bunun dışında program, overclock işlemi sırasında çökebilir. BIOS’ta ise böyle bir şey olmaz. Adım adım overclock devam ediyoruz…
İşlemci (CPU) İçin Overclock

İşlemci (CPU) ları BIOS’dan overclock edilebilmesi gerekiyor. İşlemci frekansı FSB ve çarpan adındaki iki öğenin birleşmesiyle ortaya çıkan katsayıyı yükselmeniz gerekiyor. İşlemcinizin ideal sıcaklıklarını öğrenip soğutma işlemini gerçekleştirecek şartları sağladıktan işlemciye overclock yapmaya başlaya biliriz.


İlk olarak biosa giriyoruz. Burada yapacağımız iş sistemin FSB ayarını 2.9 GHZ’den 3.7 GHZ’e çıkartıcağız. Öncelikle işlemci çarpanlarının bulunduğu sistem saatleri alt menüsüne giriyorsunuz. 10x veya 11x şeklinde görünen sabit hızını 12 x olarak deneyin eğer sisteminiz açılırsa bios’tan aynı menüye dönüp birer birer yükseltiniz taki en son sistem açılamayana kadar böylece işlemcinizin en yüksek stabil hızını bulmuş olursunuz.

işlemcinizin en yüksek stabil hızını bulduktan sonra şimdi sıra işlemcinizin maksimum stabil saat hızını bulmaya geldi. Sabit 266 MHZ de çalışan işlemciyi Bios’dan Advanced Chipset bölümünden FSB ve Bellek (RAM) bölümüne ulaşıyorsunuz. FSB ve Bellek saat modu seçeneğini Auto modan linked moduna geçerek manüel FSB seçeneğinden FSB’yi yükseltebilirsiniz.

Burada da sistemin FSB ayarını yükseltirken adım adım yapıyoruz ve her defasında windowsa girip işlemciyi yorucak programları açmanızı öneririz donma çökme gibi durumları konrol etmeniz gerekiyor böylece en yüksek FSB ayarını seçmiş olacaksınız.

Şimdi sıra işlemcinin varsayılan sabit voltaj ayarlarıyla oynamaya geldi. Maksimum stabil hızını bulabilmek için tekrar Biosa giriyoruz bulduğumuz en yüksek FSB ayarını kararlı çalışabilmesi için bu ince ayara ihtiyacımız var. İşlemci voltajını ayarlayabilmek için tekrar sistem voltaj alt menüsüne giriyoruz. İşlemci çekirdeği voltajı seçeneğini Auto yerine 1.4V olarak değiştiriyoruz. Sitemin hatalı olup olmadığını kontrol etmek için ister CPU sıcaklık ve performansını takip eden bir program aracılığıyla bunu yapabilirsiniz isterseniz işlemciyi yoracak birkaç program ile bunu rahatça deneyebilirsiniz. Donma yada olası sorunlarda volt ayarını kademe kademe yükseltin ne zamana kadar ideal volta seviyesine kadar.


RAM (Bellek) için Overclock

Yapacağınız çok küçük adımlarla RAM hızınızı katlayabilirsiniz. Programsız altın dokunuşlarla hızlanabilirsiniz. Adım adım yapacağınız doğru hamleler bilgi ve dikkatle hiçbir sıkıntı yaşamayacağınızda emin olabilirsiniz. Overclock nedir nasıl yapılır. Ram için overclok gibi sorularınıza yanıt bulabilirsiniz. Bu rehberi takip edin…Bellek modüllerinin overclock edilmesinde veriyolu hızının artırılmasından faydalanacağız. Bununla birlikte voltaj ayarlarını da yapmamız gerekiyor ki hafızanın artan hızı doğru bir şekilde çalışabilsin, DDR2 RAM’lar 1.8 Volt ile çalışırlar ve en fazla 800 MHZ kadar yükseltilebilirler. DD3 RAM’lar ise 1.5 Volt ile çalışırlar ve en fazla 1600 MHZ kadar yükseltilebilirler. DDR2 veya DDR3 RAM’lardan hangisine sahipseniz fark etmez çalışma MHZ ayarını kademe kademe yükseltmeye başladığınızda orantılı olarak çalışma voltajını da yükseltmeniz gerekmektedir

Ram ayarlarını yapmadan önce dikkat etmeniz gereken bir hususta anakartınızın bu tür işlemleri destekleyip desteklememesi voltaj ayarlarını yükselttiğiniz taktirde anakartınızın Kuzey ve Güney köprüleri ısınmaya başlayacaktır buradan doğacak ısı problemini soğutucularla halletmeniz gerekiyor. Ram’lar içinse soğutucu bloklar ile bu sorunu halledebilirsiniz.

RAM Voltaj Ayarlarını Yükseltirken Dikkat

Yukarıda da dediğimiz gibi RAM’ınızın veriyolunu yükseltirken voltajınıda yükseltmeniz performansı artıracaktır. Ancak burada dikkat etmeniz gereken bir şey var voltaj ayarlarını rasgele değiştirmemeniz gerekir. Örneğin Ram’iniz 1.5V ile çalışıyor ise ona 2.5V vermeniz RAM iniz bozulabilir. RAM de çok küçük oynamalar yapmanız gerekiyor en fazla %5’lik bir oynama yapınız

ADIM ADIM İŞLEM

RAM overclock işlemi yaparken sabırlı olmanız gerekiyor maksimum hıza ulaşmanızın bir anlamı yok sisteminizin çalışabildiği en verimli yüksek hıza ulaşmanız gerekiyor. FSB hızını ayarlarken 10MHZ değişiklikler yapmalısınız bu sırada bilgisayarınızı yeniden başlatmanız gerekiyor sistemde sorun yoksa tekrar biosa girip 10MHZ daha yükseltmelisiniz voltaj ayarı ile FSB ayarını aynı anda kesinlikle yükseltmemeniz gerekiyor. Bir donmayla karşılaştığınızda sorunun hangisinde olduğunu anlayamazsınız. İşlemci ve RAM yapılacak overclock dan sonra iki kat hıza ulaşabilirsiniz.Ekran Kartı için Overclock

Ekran kartları işlemci (CPU) ve RAM overclock yapıldıktan sonra performansı bir nebzede olsa artar ama bu yeterli olmaya bilir. Ekran kartınızın performansını artırmak için işte overclock yöntemi.Ekran kartları genellikle üzerinde kendi fanlarını bulundururlar. Bu fanlar ekran kartının overclock’suz çalışması esnasında çıkacak ısıyı atacak şekilde ayarlanmıştır. Overclock yapmanız halinde bu fan yetersiz kalabilir. Ekran kartı fanınıza güveniyorsanız overclock yapın. Soğutma işlemini daha etkili bir fan yada soğutucu takarak bu sorunu halledebilirsiniz.

Ekran kartları nVidia ve Ati tabanlı olmak üzere iki çeşit ekran kartı var olabildiğince programsız manuel (elden) ayarlar yapabileceğiniz şekilde anlatmaya çalıştık şimdi overclock nasıl yapabilirsiniz onu anlatalım…

Ekran Kartı Nasıl Overclock Edilir?

Ekran kartı iki şekilde overclock yapılır, Ekran Kartı Hafızası (Bellek) ve Ekran Kartı Grafik İşlemcisi GPU (Çekirdek) ayarlarında yapacağımız değişikliklerle performansı artıracağız. nVidia ekran kartınızı overclock etmek için ayrıca bir program kurmanıza gerek yoktur. Kurmanızıda tavsiye etmiyoruz. Sisteminizde donmalara neden olabilir. Görünüm ayarları altındaki Gelişmiş Penceresinde nVidia’nın kendine ait bir sekmesini göreceksiniz. Bu sekmeye tıkladığınızda sola açılacak menüde “Saat Frekanslarını” arayın işte buradan ekran kartınızı overclock yapabilirsiniz. Karşınıza iki seçenek gelecek, Çekirdek (Core) sizin Grafik (GPU) işlemcinizdir, Bellek ise Ekran Kartı hafızanızdır. Tavsiye edilen hem hafızayı hem de Çekirdek (GPU)’yu 5-10 MHz’ lik artışlarla sürekli test etmek, görüntü bozulursa overclock sınırını aştığınızı gösterir. Ama siz bu sınıra kadar zorlamayın ısıya tekrar dikkat çekmek istiyorum overclock yaptığınız takdirde olası bir arızada donanımınız garanti dışı kalacaktır bunu da unutmamanız gerekir.

Eğer menülerden saat frekansı ayarlarına ulaşamadıysanız Başlat>Çalıştır‘a tıklayın. Gelen pencereye “regedit” yazıp “Enter”a basın. Karşınıza Windows Kayıt Defteriniz gelecek. Solda açılan menüden; HKEY_LOCAL_MACHINE>SOFTWARE>NVIDIA orporation> Global>NVTweak NVTweak’ e sağ tıklayıp Yeni > DWORD seçin, ismine “coolbits” yazıp enter’a 2 kere basın, değerine de 3 girin, Tamam deyin. Kayıt defterini kapatıp bilgisayarınızı yeniden başlatın. Artık siz de sola açılan menüde “Saat Frekansları” ‘nın eklendiğini göreceksiniz. Buradan siz de yukarıda anlatıldığı gibi overclock yapabilirsiniz.

ATI ekran kartlarını overclock etme konusunda kendi içinde ayar imkânı veriyorsa ayrı bir program kurmayın, eğer bu imkânı vermiyorsa program kurarak ATI kartlarınızı da overclock yapabilirsiniz. Programın adı “RivaTuner”. [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]

Bilgisayarınızı her açtığınızda ekran kartınıza overclock yapmalısınız. Bizim tavsiyemiz oyun veya yüksek çözünürlük gerektiren grafik programları kullanmıyor iseniz overclok yapmamanız. program yada oyun oyuncağınız zamanlarda yapabilirsiniz amaç sistemi sürekli overclock ile çalıştırmamak…

Ayrıca Bu Programlada overclock yapabilirsiniz…Overclock yaparken dikkat etmeniz gereken bir şey var, Sıcaklık değerleri. Bir parça gereğinden fazla ısınırsa performansı düşebilir, hatta daha da kötüsü parça yanarak kullanım dışı kalabilir. Bu yüzden her koşulda sıcaklık göz önünde tutulmalı, normal seviyeleri geçtiği anda, imkan dâhilinde daha uygun soğutma çözümleri bulunmalıdır.

CPU (İşlemci): Boşta iken 30-35, yük altında 55-60C yi geçmemelidir. Maksimum 85-90C
GPU (Grafik işlemci) : Boşta iken 35-40, yük altında 70-75C yi geçmemelidir. Maksimum 90-100C
HDD (Sabit disk): 30-35C normal çalışma sıcaklığıdır. 40C üstü ısınma kabul edilir.
Kuzey köprüsü: 45C yi geçmemelidir. 55C sonrası stabilite sorunları başlar

Genel olarak bu sıcaklıkları dikkate alabiliriz. Önemli olan sıcaklıkları ideal değerlerde tutmaktır. Aşırı soğuk parçaların sisteme bir zararı yoktur. Maksimum sıcaklık değerleri geçildiğinde bileşenler hasar görebilir.

Orta seviyeli overclock yaptığınızda işlemci, ekran kartı ve bellek gibi ürünlerle gelen soğutucular yeterli olabilir ancak üst düzey overclock yaptığınız takdirde soğutma işlemi için daha fazlası gerekir.

Aktif Soğutma

İçi kalabalık bilgisayar sistemlerinde hava dolaşımını sağlayacak düzenlemeler genel ısıyı düşüreceği gibi Ekran Kartı ve RAM içinde faydalıdır. İyi bir fan seçeneği ile hem iyi bir soğutma hem de bu işlemi ucuza halletmiş olursunuz. En büyük dezavantajı gürültüdür.

Pasif soğutma

Sesten hoşlanmayan biriyseniz pasif soğutma sizin için vazgeçilmezdir. Overclock için pek tavsiye etmediğimiz bir yöntem, pasif soğutma ürünlerini sadece sessiz bir kasa isteyenler için uygun.

Su soğutma

Basitçe bir adet su pompası, işlemci ve ekran kartı üzerindeki su soğutma blokları, bir adet su deposu ve radyatörden oluşur. Pompalanan su işlemci ve ekran kartı üzerindeki su soğutma bloklarından geçerek soğutmayı sağlar. Bu sırada ısınan su tekrar radyatöre gönderilerek soğutulur. Performanslı ve sessiz bir soğutma çeşididir. Diğer soğutma çeşitlerinden daha pahalı olmakla beraber, cebinize güveniyorsanız en etkili soğutma yöntemidir.

Termal Macun Sürme Rehberi


Doğrusu, bu terimi Türkçe'ye en doğru biçimde çevirebilmek zor. İngilizce Thermal Paste olarak adlandırılan bu maddeyi dilimize herkes farklı bir şekilde çeviriyor çünkü. Termik Macun, bence en yakın çeviri oldu. Bununla birlikte bu maddeye soğutucu veya yapıştırıcı jel diyenlerde var. Isıyı oldukça hızlı ileten ve üzerinde tutmayan bu madde, genel olarak ısı problemi olan çoğu elektronik devrede kullanılır. Silikon bazlı olduğundan iletken değildir, bu yüzden herhangi bir tehlikesi yoktur.

Aslında bu maddeye "soğutucu" gibi bir isim vermek oldukça yanlış. Çünkü bu maddenin aktif olarak soğutma yapmak gibi bir işlevi yok. Termal macun, ısıyı kolayca ileten bir yapıya sahip olması sayesinde, ısı fazlası olan bir parçadan, örneğin bilgisayarın işlemcisinden, ısıyı dağıtabilen bu nedenle de daha soğuk olan bir parçaya, örneğin işlemcinin üzerine taktığınız aluminyum soğutucuya ısı iletmekten başka bir iş yapmıyor aslında.

Nasıl Bir Maddedir, Nerede Bulunur?

Genelde beyaz renklidir, beyaz tutkala benzer. Zaten kokusu da tutkalı andırır. Biraz yapıştırıcı özelliği vardır. Böylece sürüldüğü maddelerin birbirinden kolayca ayrılmasını engeller, ama tek başına yapıştırıcı işi görecek kadar da güçlü değildir. Katılaşmaz, akıcı da değildir.

Açıkçası, bu maddeyi bulmak bir kaç ay önce, şimdikine göre daha zordu. Neyse ki overclock konusu yaygınlaşınca, termik macun kullanımı da arttı ve artık sadece elektronik malzeme satan yerler değil, bilgisayar firmaları bile bu maddeyi bilir oldu. İlinizdeki elektronik malzeme satan dükkanlara "soğutucu", "soğutucu macun", "ısı ileticisi" gibi çeşitli isimlerini sayarak büyük ihtimalle bulabilirsiniz. İsmindeki karmaşadan dolayı, nasıl bir şey olduğunu da anlatmayı deneyebilirsiniz. Belki bazı bilgisayar parçası satıcılarında da bulunabilir, ama elektronik malzeme satan dükkanlarda hem daha kolaylıkla, hem de daha uygun fiyatla bulabilirsiniz. Tüp veya kavanoz halinde paketlenmiş olabilir, İstanbul'da en yaygın olarak küçük şeffaf kavanozlara konulmuş halde satılıyor.

Ne İşe Yarar?

Bizim açımızdan, termik macunun kullanım alanı bellidir. İşlemci ile fanın metal heatsink'i arasında sürülerek, iki madde arasındaki ısı iletimini kolaylaştırmak için kullanılır. Bildiğiniz gibi işlemcinin üzerine takılan heatsink+fan ikilisi, işlemcinin sıcaklığını düşürmek için kullanılır. İşlemcinin ısısı iyi bir ısı ileticisi olan heatsink'e geçer ve heatsink'in üzerindeki fan heatsink'e doğru hava üfleyerek heatsink'in üzerinde biriken ısıyı dağıtır. İşlemci ile heatsink arasındaki iletim ne kadar iyi ise, işlemcinin sıcaklığı da o kadar kolay düşürülür.

İşlemci ile heatsink dediğimiz metal parça arasındaki ısı iletiminin aksamasına neden olan ise, iki yüzey arasındaki ufak boşluklarda kalan havadır. Her ne kadar çıplak gözle bakınca işlemcinin üst yüzeyi de, heatsink'in alt yüzeyi de pürüzsüz gözükseler de, aslında her iki yüzeyde mikroskopik boyutta oldukça engebeli bir dokuya sahiptir. Bu nedenle, iki yüzeyi birbirine bastırdığımızda, aslında birbirine fiziksel olarak temas eden alan çok düşüktür, arada kalan hava ise kötü bir ısı ileticidir. Bu nedenle heatsink ile işlemci arasında termik macun sürülür. Termik macun, aşağıdaki resimde görebileceğiniz gibi, heatsink ile işlemci arasında bir katman oluşturacak ve ısı iletmeyen boşlukları dolduracaktır.

termal-alan.gif (2906 bytes)

Sıcaklığı Ne Kadar Düşürür?

Bu çok çeşitli faktörlere bağlıdır. Kasanın içi ferah ve heatsink+fan ikilisi kaliteliyse, 8-10 derecelik bir düşüş sağlayabilir. Fakat genellikle 5-6 derecelik bir düşüş sağlar. Sıcaklığın düşüş miktarı mevsim, işlemcinin tipi gibi faktörlere de bağlıdır. En kötü koşullarda bile 2-3 derecelik bir düşüş sağlaması beklenir.

Faydası Nedir?

Tabii ki öncelikle overclock meraklısı arkadaşlara, işlemcinin sıcaklığını düşürmelerinde yardımcı olur. Bununla birlikte sadece overclock yapanların değil, tüm kullanıcıların termik macun kullanması faydalıdır. Çünkü daha soğuk bir işlemci, daha uzun ömürlü bir bilgisayar ve daha stabil bir sistem demektir.

Nasıl Sürülür?

Mümkün olduğunca az ve ince sürülmelidir. Fazla kaçarsa, işlemci ile heatsink arasında çok kalın bir katman oluşturacaktır ve bu durumda olumlu etkisi görülmeyebilir. Ama işlemci ve heatsink arasındaki boşluğu dolduracak kadar fazla sürülmelidir. Önce heatsink alınır ve kare şeklinde bir bölgeye, yandaki resimde görüldüğü gibi sürülür. Daha sonra, heatsink işlemcinin üzerinde mümkün olduğunca sıkı bir şekilde takılır. Her ne kadar macun elektriksel iletken özellik taşımasa da, yine de macunu kenarlara taşırmamaya dikkat etmeniz önemlidir. Özellikle AMD Athlon ve Duron işlemcilerde, macunun işlemci üzerindeki kontaklara bulaşmamasına dikkat ediniz.

Sıcaklık Düşmedi, Ne Yapabilirim?

Öncelikle, termik macunu münkün olduğunca az ve ince sürdüğünüze emin olmalısınız. Eğer işlemcinin sıcaklığı eski derecesindeyse, işlemciniz normal yöntemlerle daha fazla soğutulamıyor olabilir. Eğer işlemcinin sıcaklığı artmış ise, kensinlikle fazla macun sürmüşsünüz demektir. Macunu temizleyerek, ince bir tabaka halinde tekrar sürün.

İletken Macunlar

Son zamanlarda piyasaya gümüş, bakır veya alüminyum bazlı termik macunlarda çıktı. Bu macunlarda, az önce bahsettiğimiz silikon esaslı macunun içine çok ince toz haline getirilmiş gümüş, bakır veya alüminyum karıştırılıyor ve ısı iletimi konusunda çok daha etkin bir çözüm oluşturuluyor. Bunlar daha etkin bir soğutma sağlamakla birlikte iletken oldukları için çok dikkatli sürülmeleri gerekiyor, çünkü dışarıya taşan macunun bir kısa devreye neden olması olası. Bu nedenle sadece işlemcinin çekirdeğine sürülmeliler ve dışarı taşmamalılar. Sıradan termik macuna göre hayli pahalı olan bu tip macunlar kullanılacak alana göre farklı kalınlıkta metal parçacıkları içeren türlere sahip. Sadece meraklılara ve iyi ısı iletimi gerektiren bazı özel durumlara yönelik üretilen bu macunların örneklerine henüz ülkemizde rastlayamıyoruz.Yaz sıcakları sadece bizleri değil, bilgisayarlarımızı da etkiliyor. Bizler sıcaktan hantallaşırken bilgisayarlarımız da soğuk havalarda sundukları performansı sunamıyorlar.

PC performansını iyi bir seviyeye getirmek için donanım upgrade'inden ziyade soğutma sistemini elden geçirmek gerekiyor. Fanları sık sık temizlemeniz de önemli, yoksa birdenbire hata ekranıyla karşılaşabilirsiniz.

Yükselen fan sesinden daha kötüsü, ekranda garip renkler ve şekillerle karşılaşmaktır. Bir süre sonra karşılaşılan siyah ekran ise ekran kartının işinin bittiğinin habercisidir. Elbette yanan işlemci ya da anakart da olabilir.

Para Harcamadan SoğutmaAslında bu sorunun temel sebeplerinden birisi, üreticilerin maliyetleri işlemci performansından değil, soğutma tertibatından kısması oluyor. Yazın alacağınız özel fanlar hem sizi bu sıkıntılardan kurtaracaktır, hem de performansınızı arttıracaktır. Ama para harcamadan da yapılabilecekler var...

Örneğin bilgisayarınızın pozisyonu çok önemli. Masaüstü bilgisayarınızın kasasını gözden uzak bir yerlere sıkıştırdıysanız, hava sirkülasyonu da kötü olacaktır. Sıcak hava kümesi içinde nefes alamayan bilgisayarınız can verebilir. Onu daha ferah bir yerlere çıkartın, açın ve güzelce fanlarını temizleyin. Elektrik süpürgesi ve eski ve kuru bir diş fırçası bu iş için biçilmiş kaftandır.

Keza dizüstü bilgisayarınızın da ısınmasında tozlar önemli bir paya sahiptir. Sigara içiyorsanız bu da bilgisayarınızın sağlığını kötü etkiler. Esas çözüm sigarayı bırakmak olsa da çoğu kullanıcı periyodik olarak açıp dizüstünün tozunu çekmeyi yeğliyor. İşin püf noktası ise klavye arası tozları çekmeye çalışırken, dizüstü bilgisayar klavyesinin tuşlarını elektrik süpürgesi ile sökmemektir. Bunun için süpürgenin ucuna bir çorabı sıkıca geçirebilirsiniz.

Kasa Fanları

Eğer bu önlemler işe yaramıyorsa ve fanınız uçak motoru gibi sesler çıkartıyorsa, o zaman daha güçlü bir fan alma zamanı gelmiş demektir.

Standart fanlardan çok kalite beklememek lazım. Su soğutma sistemine büyük bir mebla yatırmak istemeyen, işlemcisini ya da ekran kartını soğutmak isteyenler için en iyi çözüm özel bir fan satın almaktır.

Diğer seçenek kasadaki hava akışını arttırmak için kasa fanlarının sayısını arttırmak ya da daha büyükleriyle değiştirmektir. Pek çok kasada ek fanlar için boş yuvalar vardır ama fanın güç bağlantısını ve bağlanacak yer olup olmadığını da kontrol etmeyi unutmayın.

Ya anakart üzerindeki bağlantılara bağlanan türden bir fan alacaksınız, ya da 3 pinli güç bağlantılarına uygun alışveriş yapacaksınız.


Kasa Fanı, İşlemci Fanı

Amazon Xilence 120 mm yani 12 cm fanlar oldukça uygun fiyatla satın alabileceğiniz, mavi LED ışıklandırmaya sahip şık çözümlerdir.

4 vida sıkar ve gücü bağlarsınız ve bilgisayarınıza küçük fanların, yüksek devirde gürültü çıkartarak verdiği havadan daha fazlasını, daha sessiz bir şekilde verirsiniz. Öne hava çeken bir tane ve arka tarafa da tahliye için bir tane oldukça iyi bir çözümdür. Ancak kasanızın yapısı, kasa içindeki işlemci ve ekran kartının oluşturduğu akımlar ile dinamikler değişir. Kasada farklı yerlere bağlayıp çıkartarak ve ne kadar etkili olduğunu ölçerek deneme yapabilirsiniz.

Kasa fanlarının da etkisi bir yere kadardır. İşlemci yoğun bir işiniz varsa en iyi yatırım bir işlemci soğutucudur. 28 Euro artık KDV fiyatıyla Arctic Cooling Freezer 7 Pro v2 gibi fanlar AMD Socket AM2, AM2 + ve AM3 ya da Intel Socket 1156, 1366 ve 775 işlemcilere uygundur. Fiyatına göre sunduğu performans ise muazzamdır.


Pahalı fan ve fiyat performans fan farkı

Asyalı üretici Scythe'ın yüksek kaliteli heat sinkleri var. Mugen 2'nin ikinci versiyonu biraz pahalı olsa da 40 Euro civarında fiyatıyla güçlü bir çözüm sunuyor.

Kurulumu kolay, 120mm fanı var ve ayarlanabiliyor. Yani hava akımını istediğiniz gibi ayarlayabiliyorsunuz. Bütün anakartlara uyuyor ve üstüne üstlük oldukça sessiz çalışıyor.

Arctic Cooling Freezer 7 Pro v2 performans olarak onun kadar iyi olmasa da yarı fiyatına çok iyi bir çözüm sunuyor ve fiyat performansta öne geçiyor.

Her zaman en iyisine ihtiyacınız yok, fiyat performans önemli.

Zalman'ın işlemci
soğutucusuBir diğer klasik işlemci soğutucusu ise Zalman markasını taşıyor. CNPS9900A LED modeli bütün sistemlere uygun bir model.

En büyük avantajı inanılmaz sessiz olabilmesi. Yüksek hızda ise daha soğuk havalarda overclock için çok yararlı. PC oyuncuları için sistem zorlanırken yükselen fan sesine çok iyi bir çözüm.

Ancak takarken bu soğutucuyu sığdırıp sığdıramayacağınıza iyi bakmanız gerekiyor. Böylece 50 Euro'yu çöpe atmamış olursunuz.

Dizüstü Bilgisayarlar İçin ÇözümDizüstü bilgisayarlar için yapılabilecekler oldukça kısıtlı. Güç koruma modunu kullanabilirsiniz ama bu da bir yere kadar etkili olur.

Sabit masaüstü kullanımda 40 Euro civarı fiyatıyla Enermax Aeolus CP001G modelini kullanabilirsiniz. Masaüstünden alttan hava alır ve bu sayede dizüstünüzü serinletir.

Yne de dizüstünüzü direkt gün ışığı altında çalıştırmamak oldukça mantıklı bir çözümdür. Ayrıca yastık ve yorgan gibi yalıtkan materyallerin üzerine koymamak da önemlidir.

Molalarda dizüstünü kapatmak ve soğumasına izin vermek yararlıdır. Yazılımsal bir çözüm olarak güç tüketimini iyice düşüren SpeedswitchXP'yi kullanabilirsiniz.Yöntemlerle Yazılımlarla Olmadımı Gidin Parça Değiştirin Napalım Artık Razz

Saygılar.

Shanp1e.


[Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]


En son Shanp1e. tarafından Paz Ağus. 15, 2010 5:54 pm tarihinde değiştirildi, toplamda 5 kere değiştirildi
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
kaptannova
™Pozitif Seyir™
™Pozitif Seyir™
avatar


Uyarı Seviyesi : Uyarı Yok

Kayıt tarihi : 12/08/10

<b>Mesaj Sayısı</b> Mesaj Sayısı : 106

<b>Nerden</b> Nerden : İzmir

<b>Yaş</b> Yaş : 24

Cinsiyet : Erkek
Ruh Halim : Sevimli

Tuttuğu Takım : FenerBahçeliMesajKonu: Geri: Bilgisayarınız Çok mu Isınıyor Çözüm Yöntemleri [Güncel 15.08.2010]   Cuma Ağus. 13, 2010 3:40 pm

bende su soğutma var işlemci ve anakarta bağlı onuda anlatsaydın süper olurdu. kolay bir sistem.


Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Shanp1e.
™Pozitif Seyir™
™Pozitif Seyir™
avatar


Uyarı Seviyesi : Uyarı Yok

Kayıt tarihi : 12/08/10

<b>Mesaj Sayısı</b> Mesaj Sayısı : 217

<b>Nerden</b> Nerden : Bursa

<b>Yaş</b> Yaş : 26

Cinsiyet : Erkek
Ruh Halim : Artiz

Tuttuğu Takım : FenerBahçeliMesajKonu: Geri: Bilgisayarınız Çok mu Isınıyor Çözüm Yöntemleri [Güncel 15.08.2010]   Cuma Ağus. 13, 2010 3:54 pm

Anlattım Bile İyi Günler Smile


[Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
 
Bilgisayarınız Çok mu Isınıyor Çözüm Yöntemleri [Güncel 15.08.2010]
Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Televizyon, bilgisayar ve zararları.
» YILIN FIKRASI ( bomba ya ) Cennet ve Cehenneme Esprili bi bakış :)
» Para kazanmak
» İşte Tokio Hotel hayranlarına bir röportaj...
» Türkiye'nin en zengin ilk 100 ailesi

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
 :: BİLGİSAYAR :: Donanımlar-
Buraya geçin: